loader image
09 Ekim 2021
TÜRMAK OKULLARI BİLİM FESTİVALİNDE

Konya Büyükşehir Belediyesi yetkililerince düzenlenen “Konya Bilim Festivali” bilime ilgi duyanlar için bu yıl 8’nci kez misafirleriyle buluştu. Festivalde birçok katılımcının yanı sıra Özel TÜRMAK Okulları Robotik Kodlama Koordinatörü Resul Mutlu ve ekibi de bulundu. 

Özel TÜRMAK Okulları Robotik Kodlama Kulübü 10’uncu Sınıf Öğrencisi Emirhan Demirkaya, gerçekleştirilen festival için “, Renk Sensörü, Çizim Robotu ve Ultrasonik Sonar Sistem” olmak üzere 3 ürün geliştirdiklerini aktardı. Bu kapsamda yenilikçi ve sürekli olarak gelişen dünya içerisinde çeşitli ürünleri ortaya koyabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Emirhan Demirkaya, TÜRMAK Okulları’nda robotik kodlama eğitimi aldıkları için şanslı olduklarını belirtti.

‘Renk Körlüğü İçin Renk Sensörü’

Renk körü olan vatandaşlar için ‘Renk Sensörü’ cihazının kullanılabileceğinin altını çizen Demirkaya, ilerleyen aşamada ortaya konulan ürünün daha çok geliştirilmesiyle ve taşınılabilir hale getirilmesiyle bu tip rahatsızlık yaşayanlara yardımcı olunabileceğinin bilgisini verdi.

‘Boya Sanayisi İçin Çizim Robotu’

Kodlama Öğrencisi Mehmet Sencer, kodlama mantığıyla önceden belirlenmiş desenleri ilgili cisim yüzeyine aktarabilen ‘Çizim Robotu'nun’ grafik tasarım ve boya sanayisinde kullanılabileceğinin vurgusunu yaptı.

‘Savunma Sanayisi ve Ultrasonik Sonar Sistem’

 ‘Ultrasonik Sonar Sistem’ cihazınınsa savunma sanayisi için önemli olabileceğini kaydeden Öğrenci Musa Haktan Çoban ise okulunun bilime vermiş olduğu değeri bir kez daha gördüklerini belirtti.

medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image