loader image
Özel Türmak Okulları Trekking Yapıyor

Bu hafta sonu Takkeli Dağ Gevale Kalesine yaptıgımız doğa yürüyüşü (Trekking) etkinliğini tamamlamış bulunuyoruz.

Bu kapsamda gezi esnasında bize eşlik eden sanat  tarihçisi Hasan Hüseyin ÖZDENİZ kale hakkında şunları  söyledi "Tarihi hititler dönemine kadar uzanan Gevale kalesi firigler, romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde kullanılmış güvenlikli bir askeri üsttür. Konya kent merkezine 10 km uzaklıkta takkeli dağın zirvesindedir. İbrahim Hakkı Konyalı Gavela isminin Friglerin dişi yer tanrısı olan Cybele 'den geldiğini ifade etmektedir. "
Peki Trekking nedir ve faydaları nelerdir?

Trekking Özel bir eğitime ihtiyaç duyulmadan her yaşta insanın yapabileceği bir aktivite olduğu için, sakatlanma ihtimali az olduğundan herkes endişelenmeden yapabilir. Haftanın stresini atmak, zihni boşaltmak, kendine vakit ayırmak için en muhteşem yöntemlerden biridir. Bonus olarak formda kalmanıza da yardımcı olabilir. Kalbinizi korumak, kan akışını hızlandırmak, şişmanlık riskini azaltmak, solunum kapasitesini arttırmak, eklem ve kas esnekliğini arttırmak gibi sağlığa sayısız yararları vardır. Trekking ile ilgili son olarak şunları belirtmek istiyoruz. Fransız antropolog David le Breton’un “Yürümeye Övgü” adlı kitabında yazdığı gibi: “Yürüyüş, insanı mutlu yaşam duyguları içinde yeniden oluşturur, insanı tam bir duygusallık isteyen derin düşünmenin etkin bir biçimine sokar. İnsan bazen yürüyüşten değişmiş olarak döner ve çağdaş yaşamlarımızda ağır basan ivediliğe boyun eğmekten çok zamanın keyfini çıkarmaya eğilimli hisseder.”
 
 
medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image medical_care_image